Modernizm, Art déco, Bauhaus i Ulm – czyli o dizajnie #26
#Dizajn
Oto odcinek, który chciałem przygotować od dawna. Tym razem nie koncentruję się na żadnym konkretnym urządzeniu. Dzisiaj tematem filmu jest zjawisko dizajnu. Mam wrażenie, że mocno niedoceniane wśród miłośników dawnego sprzętu technicznego.
Zapraszam na wędrówkę od początków modernizmu, poprzez Bauhaus do Ulm. Postanowiłem zestawić w jakiś sposób historię światowego dizajnu z naszą krajową produkcją sprzętu audio – mniej więcej od początku XX wieku do końca dekady lat 60-tych.
Bardzo dziękuję panu Grzegorzowi Strzelewiczowi i panu prof. Wojciechowi Wybieralskiemu za pomoc przy tym przedsięwzięciu.
Pobrane Profesjonalny serwis i naprawa urządzeń w Warszawie. Od 20 lat zajmujemy się naprawą zmywarek, wyparzarek, kostkarek, pieców konwekcyjno parowych oraz wszystkich innych profesjonalnych sprzętów z których korzystasz prowadząc biznes. Zdajemy sobie sprawę ze specyfiki branży HoReCa dlatego gwarantujemy profesjonalne podejście wraz z dostosowaniem potencjalnych napraw do potrzeb Twojego lokalu.
Serwisant Warszawa jest tutaj aby nieść pomoc ludziom – klientom w nękających ich problemach związanych z codziennym życiem z zakresu:
Hydrauliki – problemy z wodą.Wymiany kranu, uszcelnienia kanalizacji, biały montaż.
Elektryki – problemy z elektryką. Naprawy połączeń elektrycznych, montaż żyrandoli kinkietów, itp.,
Stolarki – problemy z meblami. Naprawy mebli kuchennych, łóżek, szafek kuchennych, szuflad, zawiasów.
Ślusarki – problemy z okuciami zamkami.Drzwi, montaż wymiana zamków, zawiasów, klamek, szyldów.
Remontów mieszkań – malowanie pokoi, układanie paneli podłogowych, remonty.
adaptacja pomieszczenia farba gres grzyb gładź gipsowa instalacja oświetlenia LED instalacja zlewu kafelki kafelki w kuchni klatka schodowa klej kuchnia kładzenie gresu kładzenie kafelków malowanie malowanie klatki schodowej montaż montaż oświetlenia Montaż zlewozmywaka kuchennego naparawy tynkarskie naprawa glifów okiennych naprawa tynku nowa elektryka nowa instalacja elektryczna odświeżanie ścian pleśń pokój dziecięcy poprawki w kuchni poprawki w łazience przeniesienie drzwi przystosowanie pomieszczenia do warunków mieszkalnych remont biura remont kuchni remont pokoju dziecięcego remont w biurze remont wnęki okiennej remont w łazience sylikon układanie gresu układanie terakoty wanna wymiana sylikonu wymiana umywalki zmiana instalacji elektrycznej łazienka.
Fagor, Retigo, Rational, Lozamet, Stalgast, Silanos, Roller Grill, Caterina, Bertos, Aristarco, Ambach, Dihr, Elframo, Foinox, FriFri, Heidebrenner, Inoxtrend, Unox, Kuppersbusch, Lotus, Lainox, MBM, Moretti, Multinox, Olis, Potis, Tecnoinox, Ubert, Zanussi, Colged, Comenda, Elettrobar, Hobart, Hoonved, Krefft, Lamber, Mach, Meiko, Teikos, Winterhalter. Serwisujemy urządzenia chłodnicze takich producentów jak: Brema, Scotsman, Icematic, RM gastro, Simag, Juka, mawi, Cold, Byfuch, Bolarus, Rapa, JBG, Kastel, CAB, FAG, Mareno, Whirlpool i wiele innych.
ZŁOTA RĄCZKA
Wykonamy montaż mebli kuchennych, pokojowych, biurowych. Położymy panele podłogowe oraz zamontujemy drzwi.
Usługi stolarskie i monterskie w szerokim zakresie: Montaż i naprawa mebli kuchennych, domowych, biurowych. Wymiana i naprawa drzwi i okien. Układanie paneli podłogowych. Montaż cokołów, listew przypodłogowych. Montaż oraz wymiana akcesoriów meblowych w tym okuć, zamków i zawiasów.
DALEJ
HYDRAULIKA
Wykonujemy naprawy i modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zamontujemy wannę, wymienimy kran, uszczelnimy wyciek, wymienimy sylikon w brodziku. Zakres naszych prac:
Instalacja sprzętu AGD (zmywarka, pralka) Wymiana zlewu,brodzika, wanny, kompaktu WC. Montaż i wymiana baterii Udrażnianie rur, kolanek, syfonów. Naprawa oraz rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej. Montaż i wymiana grzejników.
DALEJ
ELEKTRYKA
Wykonujemy usługi elektryczne w zakresie:
Wymiana, naprawa, montaż gniazdek, przełączników, włączników.
Wykonanie instalacji elektrycznej. Wymiana żarówek, neonów, żarników, halogenów.
Instalacja szyldów, kasetonów, plafonów, reklam świetlnych.
Montaż i wymiana oświetlenia w domu i biurze.
Instalacja a także drobne naprawy sprzętu AGD i RTV.
DALEJ
GLAZURNICTWO
Układamy glazurę oraz terakotę, wykonamy pas glazury w kuchni a także kompleksowo całą łazienkę.
Zakres wykonywanych prac glazurniczych: Przygotowywanie pomieszczenia, skucie starej glazury terakoty, wyrównanie, tynkowanie ścian przed położeniem nowej glazury.
Układanie glazury i terakoty w systemie caro, wykonanie cokołów, otworów montażowych pod punkty hydrauliczne, układanie gresu i glazury na schodach.
Dizajn? Chyba wzornictwo!
Fonica Yogi
(Ten gramofon był w kształcie UFO).
Był jeszcze gramofon piknikowy.
Był prawie kulisty z tworzywa sztucznego.
Składał się z 2 połówek – górna głośnik dolna to był napęd.
[Pierwsza połowa lat 1970.]
Do Muzeum to jeszcze bym dodał z powodów dizajnerskich: gramofon Daniel i kolumny Altus.
Do tej pory budzą wiele emocji .
Super odcinek. Gigantyczna praca.
Bardzo fajny materiał , proponował bym odcinek o dizajnie obwodów drukowanych. SUPER
pierwszy raz znalazłem ten kanał i nie wiem o co na nim generalnie chodzi …ale nawet fajnie się tego słuchało …
Zacny materiał! Dzięki Panie Waldemarze.
zamiast 49 min pjerdolenia, mogłeś powiedziec tylko jedno – bolatzki "dizajn" to zżyna designu z USA, Japonii i RFN. Nie potrzeba było żadnych ynżynierów tylko zwykłego mietka naprawiacza który miał obejrzec katalogi i wystrugać obudufkie podobą do tego co było produkowane w krajach cywilizowanych.
Bardzo ciekawy wyklad. Bede reklamowal w moim katalogu. https://niedocenianemiasta.wordpress.com/2021/03/06/ulm-miasto-ktore-stworzylo-epoke/
I oczywiscie kliknalem w dzwoneczek.
Super rzetelny materiał, akurat zainteresowałem się dokładnie tymi stylami wymienionymi w tytule filmu i łapię każdą ciekawostkę na ten temat, jaka mi wpadnie w ręce 🙂
Bardzo udany odcinek, gratuluję i proszę o więcej.
PS. Wspomniany Max Bill współpracował też z firmą Junghans, projektował zegarki, wzornictwo to jest tak "długotrwałe", że jego zegarki są produkowane do dziś, słynny kuchenny i te na rękę. Jeden jest na mojej :-), z dedykacją na deklu! A jedno dzieło Ludviga Miesa van der Rohe jest w Brnie, to słynna Willa Tugendhat https://pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Tugendhat%C3%B3w, o bilety trudno, ale ogród jest dostępny, w willi są też oryginalne meble, krany w łazience, klamki, gniazdka, projektowane przez Miesa, wszystko tworzy jedną całość z prezentowanym powyżej sprzętem audio, po prostu "less is more", w architekturze i wzornictwie przemysłowym.
Gratulacje żadnej łapki w dół 🙂 Wspaniały odcinek!!! (napisy mało czytelne zły dobór koloru?)
Dzień dobry. Muszę przyznać, że ma Pan talent. Tematyka, której Pan się podjął przedstawić, jest niezrozumiała dla większości ludzi, no może przesadzam, na pewno dla mnie. A mimo to, wciągnął mnie Pański film, jak dotąd najbardziej ze wszystkich z tego kanału. Bo sztukę to ja tylko umiem podziwiać, ale nie mówić o niej, a Pan sprawił, że zacząłem ją trochę rozumieć. Za co dziękuję.
Patrząc na te projekty, trudno nie zgodzić się z zasadą, że "projekt powinien być długotrwały". I rzeczywiście wiele z tych projektów jest ponadczasowych i gdyby powstały dziś, zapewne też mogły się podobać. W części z nich może razić ta "krzykliwa" kolorystyka, ale pomimo, że nie czuję się aż tak stary, to dobrze pamiętam czasy kiedy panowała taka moda… Panu życzę Wszystkiego Najlepszego w Nowym roku, a nam więcej Pana filmów…
Dziękuję za podjęcie tematu. Udało się dużo informacji zmieścić. Oczywiście można jeszcze dodać takie modele jak Emerson BD-197 "Mae West" czy
Sparton 566 Bluebird – mają one znaczące miejsce w historii designu, ale wtedy video będzie kilka godzin trwało. Super robota – czekam na kontynuację i pozdrawiam. Wojciech
Zrobił Pan fantastyczną robotę. Jestem pod wrażeniem. Miód lał mi się na serce gdy oglądałem produkty Brauna. Poza tym dostrzegłem kilka krajowych produktów z dawnych lat, które estetycznie wcale się nie zestarzały. Pańska opowieść i ilustracje pozwalają dostrzec, że wzornictwo jest bardzo ważnym elementem kultury materialnej i znajdujemy je także tam, gdzie go pozornie nie ma. Myślę, że gdyby to robili profesorowie od dizajnu prawdopodobnie używaliby języka i zestawu pojęć bardziej hermetycznych a więc trudniej zrozumiałych. Jeszcze raz gratuluję.
Co było rzeczywistym początkiem wzornictwa przemysłowego? Nie da się tego określić bo to proces, który trwa i ciągle ewoluuje. Podobnie trudno określić co było początkiem przemysłu. Podany przez Pana przykład robota kuchennego jest dobry bo pozwala zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w koncypowaniu nowych produktów.
Dziękuję za opracowanie – szczególnie za usystematyzowanie podziału między nurtami
Miło się słucha miło się ogląda. Dzięki. Pozdrawiam
Kapitalny odcinek! Pozdrawiam!